X
Išči
EN
1. 10. 2019
Nazaj Naprej

Mednarodna odmevnost ljubljanskega čebelarjenja

Alpe-Donava-Jadran, Podobe iz Srednje Evrope je mozaična oddaja z najdaljšo tradicijo v Evropi. Leta 1982 so jo ustanovile tri javne televizije Avstrije, Slovenije in Hrvaške, nato so se jim pridružili televizijski studiji Italije, Švice, Bavarske in Madžarske.

Skladišče nekdanjih panjev SKB banke
Stojišče nakladnih panjev SKB banke d.d.; foto: RTV Slovenija

Sredi septembra 2019 je mednarodna oddaja svoj uvodni prispevek posvetila ljubljanskemu mestnemu čebelarjenju. Na širšem območju slovenske prestolnice je namreč postavljenih kar 4.500 panjev s čebeljimi družinami. Ljubljana ima tudi svojo Čebeljo pot, ki v okviru mednarodnega projekta BeePathNet v šestih evropskih mestih razvija urbano čebelarjenje in tako prispeva k ohranitvi biodiverzitete v urbani krajini. Predstavljen je bil Enejin medoviti učni vrt na Grbi, televizijska ekipa oddaje Alpe-Donava-Jadran pa je obiskala stojišče nakladnih panjev na terasi SKB banke d.d. v centru Ljubljane in si pobliže ogledala življenje čebel v njih.

Celotno oddajo, ki je posvečena različnim zanimivim mednarodnim temam, si lahko ogledate v arhivu RTV Slovenija.

Povezava: https://4d.rtvslo.si/

Skladišče nekdanjih panjev v Tivoliju
Stojišče nakladnih panjev Damirja Škrabana v Tivoliju; foto: RTV Slovenija

V prispevku se pojavi tudi stojišče v parku Tivoli, kjer čebelari član našega društva Damir Škraban. Sam je v preteklih letih razvil več tehnično inovativnih čebelarskih pripomočkov, med katerimi je tudi prilagodljiv koridor za preprečevanje čebeljega ropa. V minuli sezoni so njegove produkte preizkušali nemški čebelarji in o svojih vtisih poročali v obliki YouTube video posnetkov, ki si jih lahko ogledate tudi preko uradne spletne strani inovativnega izdelka.

Povezava: http://www.cebeljikoridor.si/

Predsednik društva Urbani čebelar Gorazd Trušnovec je bil konec avgusta eden od gostov posebne oddaje “Metropolis in Ljubljana” priljubljenega zagrebškega radia Yammat FM, ki je bila z raznih manj konvencionalnih perspektiv posvečena dinamičnemu utripu slovenske prestolnice, in jo je predstavljal z vidika vedno bolj priljubljenega mestnega čebelarjenja, ter društvenih aktivnosti, povezanih s čebelami v mestu.

Povezava: http://yammat.fm/

Ugledni nemški gospodarski mesečnik Brand eins pa je eno od osrednjih tem v svoji oktobrski številki (10/2019) pod naslovom “Was Wirtschaft treibt / Bienen: Slowenien summt” posvetil slovenski čebelarski tradiciji, pri čemer zavzema precejšnji del prostora, vsebine in vizualne opreme prav sodobno urbano čebelarjenje v Ljubljani.

Povezava: http://www.brandeins.de/

Junija 2019 je nemška televizijska postaja Saarländische Rundfunk (SR) posnela simpatično potovalno oddajo iz serije “… da will ich hin!” o Ljubljani, v kateri se večkrat pojavijo med in urbano čebelarstvo. V celoti si jo lahko ogledate na povezavi spodaj, panji na terasi SKB banke v centru Ljubljane pa “nastopijo” od 25. minute dalje.

Povezava: http://www.sr.de/

Naj spomnimo še: francosko-nemška televizijska mreža ARTE je pred časom posnela sklop dokumentarnih portretov prestolnic jugovzhodne Evrope “Metropolen des Balkans“, med katerimi je enega posvetila tudi Ljubljani. V tričetrturnem dokumentarcu se je pojavilo tudi urbano čebelarjenje z večimi lokacijami v Ljubljani (Urbanistični inštitut RS, stojišče v Tivoliju), in pa uradno najstarejša plemenilna postaja za vzgojo čebeljih matic v Sloveniji na Kopiščih v dolini Kamniške Bistrice. Dokumentarec v trajanju 43 minut je bil prvi mesec po televizijski premieri (marca 2019) tudi brezplačno na ogled na spletni strani televizijske mreže ARTE: http://www.arte.tv/

Predstavitev UrbanBee projektov
Predstavitev UrbanBee projektov na 17. Mesecu oblikovanja; foto: Mojca Perše

V torek, 8. oktobra 2019 se je s podelitvijo nagrad slavnostno odprl festival 17. Mesec oblikovanja, ki je v Ljubljano privabil najbolj prodorne ustvarjalce iz 19 držav jugovzhodne Evrope. Podeljena so bila različna odličja, med njimi tudi študentske nagrade Perspektivni v modi, arhitekturi, produktnem in industrijskem oblikovanju. Nagrado “Perspektivni” je prejela tudi ekipa za delo v interdisciplinarnem projektu ŠIPK (Študentski inovativni projekti za družbeno korist) z naslovom Urbano čebelarstvo in izzivi v oblikovanju (UrbanBee). Projekt je tekel v letu 2019 na Fakulteti za dizajn, pridruženi članici Univerze na Primorskem, v sodelovanju z zavodom za kulturo in naturo Medtem.

Povezava na daljši prispevek: https://urbanicebelar.si/

Hvala za pozornost & spremljajte nas še naprej!

GT